چگونه با رعایت کردن این ۳ نکته کسب و کارتان را از بحران های اقتصادی دور نگه دارید؟

چگونه با رعایت کردن این ۳ نکته کسب و کارتان را از بحران های اقتصادی دور نگه دارید؟
مهر ۱۸, ۱۳۹۷ مدرسه حقوقی مدیران

چگونه با رعایت کردن این ۳ نکته کسب و کارتان را از بحران های اقتصادی دور نگه دارید؟

 

 

مدرسه حقوقی مدیران محمدرضا فرضی پور چگونه با رعایت کردن این 1+5 نکته کسب و کارتان را از بحران های اقتصادی دور نگه دارید؟

در اولین گام از دوره ۱۰ کام آشنایی با قرارداد ها به این موضوع پرداختیم که چرا تا به بررسی دقیق عنوان معامله نپرداختیم نباید آن را امضا کنید. همانطور که می دانید هدف این سلسله مقالات آن است که نگاهی صحیح و اصولی در رابطه با قرارداد ها و معاملات ایجاد کند. درواقع با فراگیری کام به گام این ده مقاله آموزشی، از این بعد هر قراردادی را امضا نمی کنید و توجهات به نکاتی جلب می شود که قبلا متوجه آن ها نمی شدید.

همه ما در ایران زندگی می کنیم و تحریمها و مشکلات اقتصادی ارز، دلار، سکه، طلا و … بر روی زندگی همه تاثیر گذاشته است. در این میان بسیاری از کسب و کار ها هم به تعطیلی کشانده شده اند که دلیل آن مشکلات اقتصادی نبوده است بلکه بخاطر رعایت نکردن یکسری نکات حقوقی است. فقط در سال گذشته، یعنی سال ۹۶، بیش از ۷۰ درصد کسب و کار ها و بیزینس هایی که به تعطیلی کشانده شده اند بخاطر مشکلات حقوقی و قانونی بوده است! در دوره ۱۰ گام آشنایی با قرارداد ها همراه ما باشید تا به بررسی نکات و تکنیک های قرارداد ها بپردازیم.

در دومین گام از دوره ۱۰ گام آشنایی با قرارداد ها قصد داریم به بررسی چند نکته مهم که در سرنوشت معامله تاثیر بسزایی دارد بپردازیم.

مدرسه حقوقی مدیران محمدرضا فرضی پور چگونه با رعایت کردن این 1+5 نکته کسب و کارتان را از بحران های اقتصادی دور نگه دارید؟

در این میان بسیاری از کسب و کار ها هم به تعطیلی کشانده شده اند که دلیل آن مشکلات اقتصادی نبوده است بلکه بخاطر رعایت نکردن یکسری نکات حقوقی است. فقط در سال گذشته، یعنی سال ۹۶، بیش از ۷۰ درصد کسب و کار ها و بیزینس هایی که به تعطیلی کشانده شده اند بخاطر مشکلات حقوقی و قانونی بوده است!

در ادامه به ۳ نکته که باید در مقدمات مذاکرات قراردادی به آن توجه کنید بررسی شده است.

نکته شماره ۱:  در گام اول ( برای خواندن گام اول اینجا کلیک کنید) به این موضوع اشاره کردیم که متاسفانه در بسیاری از قرارداد ها می بینیم که عنوان قرارداد را صرفا بخاطر خالی نبودن عریضه می نویسند و اگر نگاهی دقیق به قرارداد ها بیندازیم در بخش قابل توجهی از آن نقص هایی وجود دارد. حال قصد داریم ببینیم که واژه های عقد، قرارداد و معامله با هم چه فرقی دارد و در معاملات باید از کدام استفاده شود؟

اینکه از این واژه ها چه تعریفی ارایه داده اند و چه معانی اصطلاحی بر آن مترتب است را بررسی نمی کنیم چون در عمل کاربرد چندانی ندارد. به طور خلاصه از واژه عقد باید جایی استفاده شود که آن معامله از عقود معین باشد. ( تعریف عقود معین را در گام اول از اینجا بخوانید). برای مثال اگر قصد داشته باشیم ملکی را رهن کنیم بهتر است بنویسیم عقد رهن. اگر قصد اجارده داریم بهتر است بنویسیم عقد اجاره.

علاوه بر این، کاربرد دیگر این واژه در عقود بانکی است. مانند عقد مضاربه یا عقد قرض الحسنه.

در مقام استفاده و در بازار تفاوتی بین واژه های عقد و قرارداد وجود ندارد. تا جایی که پر کابردترین کلمه در عنوان، استفاده از ” قرارداد” است. تا جایی که حتی عقود معین را با “قرارداد” می توان نوشت. مثلا همان عقد رهن یا عقد اجاره را می توان نوشت: قرارداد رهن. قرارداد اجاره.

در نتیجه اینکه از کدام کلمه استفاده کنیم تا حد زیادی به سلیقه افراد مرتبط است اما بهتر و اصولی تر آن است که برای عقود معین از واژه عقد و برای معاملاتی که بر اساس ماده ۱۰ قانون مدنی بر آن توافق می شود از واژه قرارداد استفاده کنیم.

درخصوص ” معامله” هم باید بگوییم که این واژه هم با قرارداد مترادف است و در عمل به جای عقد به کار می رود.

اما اشتباهی که خیلی از مواقع میان مدیران شاهد آن هستم این است که برای توافقات خود هم از عبارت معامله استفاده می کنند که این کاربرد از نظر حقوقی و قانونی صحیح به نظر نمی رسد و بهتر است از عبارت هایی مثل توافق نامه یا موافقت نامه استفاده شود.

همچنین در قرارداد ها بهتر است از عبارت مقاطعه استفاده نشود! چون این عبارت در حال حاضر منسوخ است و باید به جای آن از ” پیمانکاری” استفاده نمود.

 

نکته شماره ۲: هیچ قراردادی نیست که حداقل دو طرف نداشته باشد! همیشه به خاطر داشته باشید که هیچوقت نباید قراردادی را  امضا کنید مگر اینکه بررسی های جامع و دقیقی نسبت به طرف مقابل خود انجام داده باشید. برای اینکه بررسی ها را شروع کنید اول باید ببینید طرف قرارداد شما شخص حقیقی است یا حقوقی. در ادامه به اقداماتی که باید نسبت به این افراد انجام دهید می پردازیم.

نکات مشترک درخصوص اشخاص حقیقی حقوقی

۱ امکانات را بررسی کنید!

حین مذاکرات قراردادی حتما بررسی کنید و ببینید که طرف مقابل شما از نظر مالی همان چیزی است که به شما گفته است یا خیر؟ یکی از مهم ترین دلایلی که چرا اشخاص به تعهدات خود عمل نمی کنند فقط به این دلیل است که آن ها امکانات و شرایط مالی مناسبی جهت انجام موضوع قرارداد ندارند و این قضیه را در زمان عقد قرراداد پیش بینی نمی کردند! پس اگر طرف قرارداد شما شخص حقیقی است تحقیق کنید که اوضاع مالی اش به چه شکل است. و اگر با شخص حقوقی قرارداد می بندید حتما از تجهیزات و زیرساخت های آن بازدید کنید و از میزان نقدینگی اش مطلع شوید.

 

۲ به این سوال پاسخ دهید که آیا طرف مقابل شما صلاحیت فنی لازم را جهت انجام معامله دارد یا خیر؟

برای روشن شدن این موضوع درخصوص  اشخاص حقوقی حتما از متخصصین امر استفاده کنید و درخصوص اشخاص حقیقی می توانید مدارک فنی و گواهای سابقه کار را درخواست کنید.

اگر این نکته را رعایت نکنید و طرف قرارداد شما صلاحیت فنی لازم را نداشته باشد خیلی بعید است به مشکل نخورید!

دو نکته ای که به آن اشاره کردیم، بین اشخاص حقیقی و حقوقی مشترک است. در ادامه نکاتی اختصاصی هر یک را بررسی می کنیم.

 

چگونه با رعایت کردن این 3 نکته کسب و کارتان را از بحران های اقتصادی دور نگه دارید؟

اگر با شخص حقوقی قرارداد می بندید حتما از تجهیزات و زیرساخت های آن بازدید کنید و از میزان نقدینگی اش مطلع شوید.

 

بررسی های مخصوص اشخاص حقیقی

اول از همه ببینید که محل کارگاه، کارخانه یا… متعلق به خود فرد است یا خیر؟

برای این کار حتما سند را خودتان ببینید و از آن کپی بگیرید و نزد خود نگه دارید! همین کار ساده شما را از بسیاری از مشکلات احتمالی بعدی در اجرای قرارداد نجات می دهد.

در گام دوم اطمنان حاصل کنید که طرف مقابل شما خود اصیل است یا نماینده یا وکیل فرد دیگری است؟

فایده این کار آست که می دانید دارید با چه کسی معامله می کنید. یکی از بزرگترین دردسر های مدیران آن است که وقتی فردی به نماینگی از دیگری پای معامله می آید برگه نمایندگی او را دقیق و کلمه به کلمه بررسی نمی کنند و همین رعایت نکردن نکته ساده، گاهی میلیارد ها تومان به ضررشان می شود! برای نمونه آقای الف به نمایندگی از آقای ب نمایندگی دارد که زمین های قیطریه و پاسداران را اداره نماید ( نمایندگی در اداره) اما به هر دلیل به طرفل مقابل خود می خواهد زمین ها را بفروشد و بابت آن پیشتر مبالغ زیادی هم دریافت می کند! خب عملا چنین معامله ای روی هواست و پولی که بازگرداندن آن ساده نیست!

و نهاتیا اطمینان حاصل کنید که طرف قرارداد شما ممنوع المعامله نباشد.

بررسی های مخصوص اشخاص حقوقی

اول از همه هویت سهامداران و اعضای هییت مدیره را بررسی کنید

چون شخصیت حقوقی شرکت ها از شخصیت سهامداران آن جداست شاید این کار وسواس به نظر برسد. اما گلاهبرداری ها و سواستفاده هایی که روز به روز در حال افزایش است اهمیت این کار را بیشتر می نماید. شاید برخی از افراد سهامدار در شرکت از افراد سالمی نباشند و همین می تواند علتی باشد که از معامله باآن ها جلوگیری کرد!

در گام دوم ببینید چه کسانی حق امضای مجاز دارند

در خیلی از قرارداد ها افراد ناشی صرفا فریب دفتر و تجهیزات شرکت را می خورند و سریعا اقدام به انعقاد قرارداد می نمایند و بعدا که متوجه زیان هایی از جانب قرارداد شدند تازه در می یابند افرادی که با آن ها قراردادی را امضا کرده اند، کلاهبردار از آب در آمدند!

در سومین گام ببینید آخرین تغییرات شرکت به چه نحو است

حتما در همان زمان مذاکرات قراردادی، نه حین انعقاد عقد، آخرین روزنامه رسمی حاوی تغییرات شرکت را بخوانید.

در گام آخر حتما و حتما اساسنامه شرکت را دقیق بررسی کنید و اگر می توانید به متخحصین امور قرارداد ها مشورت کنید.

چرا باید اساسنامه را با دقت بررسی کرد؟

چون باید اطمینان حاصل کنیم که اصلا موضوع فعالیت شرکت همان چیزی که است می خواهیم درباره آن قراداد امضا کنیم یا خیر؟ به مثال زیر توجه کنید:

شرکت الف موضوع فعالیتش صادرات و واردات است. اما معامله ما راجع به ساخت و ساز عمرانی است!! حالا فرض کنید که با این شرکت قراردادی درخصوص ساخت و ساز امضا کنید!

نکته شماره ۳: در بسیاری از قرارداد ها شرکت مقابل ما دفاتر و شعبه های زیادی دارد. پس حتما بررسی کنید که مرکز امور اصلی آن ها را باید بعنوان اقامتگاه نوشته شده باشد. چون پیش می آید که شما در شعبه تهران مذاکره می کنید اما اقامتگاه قانونی آن ها بندرعباس است.

فایده عملی این کار آن است که اگر اختلافی در اجرای قرارداد پیش آمد اوراق دادگاه و جلسه رسیدگی به دعوی در شهری خواهد بود که در قرارداد تحت عنوان اقامتگاه نوشته شده است.

کلام آخر

قرارداد ها تنها ظاهر ساده ای دارند اما پشت همین ظاهر ساده دنیایی از پیچیدگی وجود دارد که اگر رعایت نشود ضرر های سنگین به بار می آورد. پس در قرارداد هایتان حتما ظرافت کافی به خرج دهید و هر معامله را امضا نکنید و بهتر است از مشاورین و متخصصین امر استفاده کنید.

نتیجه گیری

بحران اقتصادی و نوسانات بازار ارز بر بسیاری از کسب و کار ها تاثیر گذاشته است. اما بخش عمده ای مشکلات شرکت ها و افراد بخاطر مشکلات اقتصادی نیست بلکه بخاطر رعایت نکردن یکسری نکات حقوقی و قانونی است. در این مقاله که دومین گام از دوره ۱۰ گام آشنایی به قرارداد هاست سعی کردیم به یکسری از این نکات اشاره کنیم. توصیه می کنیم تا این ۱۰ گام را به دقت مطالعه و تماشا نکرده اید هیچ قراردادی را امضا نکنید.

 

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

0