با دروازه بان یا تنها؟!

با دروازه بان یا تنها؟!
مهر ۲۱, ۱۳۹۷ مدرسه حقوقی مدیران
در مقالات

 

با دروازه بان یا تنها؟!

 

محمدرضا فرضی پور. مدرسه حقوقی مدیران. با دروازه بان یا تنها؟

شما هم در کسب و کار تان نسبت به معاملاتی که انجام می دهید حس اطمینان ندارید؟

نسبت به قرارداد هایتان نگرانی دارید؟

نمی دانید در قرارداد هایتان برای تضمین باید چه اقدامی دقیقا انجام دهید؟ چک تضمین بهتر است؟ سفته؟ ضمانت نامه بانکی؟ یا؟

چک تاریخ گذشته دارید؟

چک جعلی به شما داده اند؟

چک های زیادی دارید که پاس نمی شود؟

چک برگشتی دارید؟

از قراداد هایتان دارید متحمل زیان می شوید؟ شاید شما هم قرارداد هایتان را از اینترنت دانلود می کنید!! مثلا قرارداد کار، قرارداد شراکت، قراداد بازاریابی و … .

بحران اقتصادی و نوسانات بازار ارز، دلار و طلا بر روی کسب و کار شما و معاملاتتان اثر منفی گداشته است؟

امروز قرارداد می بندید فردا مواد مورد نیاز گران می شود و باید به جای سود زیان بدهید؟

و ده ها مورد مهم دیگر!

به این سوال ها خوب فکر کنید. اگر حتی به یکی از آن ها جواب مثبت دادید شاید به این دلیل باشد که دروازه بان خوبی ندارید یا دروازه بانی بلد نیستید!

قبل از اینکه ادامه این مقاله را بخوانید این دو فیلم کوتاه را به دقت تماشا کنید. در این فیلم، درباره نقش دروازه بان خوب در مسابقات فوتبال صحبت و آن را با کسب و کار و استارتاپ ها مقایسه کرده ام.

 

 پارت اول
 پارت دوم

 

 

حتما جام جهانی را به یاد می آورید! لحظه ای که بیرانوند، دروازه بان تیم ملی، پنالتی رونالدو را مهار و از دروازه کل کشور دفاع کرد! لحظه ای که پنالتی اتفاق افتاد تازه همه توجه ها روی این موضوع مترکز شد که داشتن دروازه بان خوب چقدر مهم است؟

 

 

کسب و کار ها هم دقیقا به همین شکل است. یک کسب و کار پولساز به مسابقه فوتبال شباهت زیادی دارد. تیم ها مربی دارند بازیکن دارند و … . مدیران موفق، مربی کارشان هستند و کسانی را که استخدام کرده اند یا با آن ها همکاری می کنند نقش بازیکنان را دارند. کاملا طبیعی است که هر مربی به دنبال بهترین گلزنان باشد از طرفی هر مدیر موفقی هم دنبال بهترین بازاریاب ها و مشاوران است.

اما می دانید فرق اصلی مدیران درجه یک دنیا (۵ درصد) با دیگر مدیران در چیست؟ یکی از مهم ترین ویژگی های بهترین و سود آور ترین مدیران دنیا آن است که فقط کار هایی را انجام می دهند که خودشان می توانند انجام دهند و کار هایی را که در تخصصشان نیست را به دیگران واگذار می کنند. اما ۹۵ درصد دیگر مدیران سعی دارند بخاطر صرفه جویی در نیرو ها و هزینه، تمام کار ها را خودشان انجام دهند! نتیجه آنکه خیلی از اوقات درگیر مشکلاتی می شوند که برای حل آن باید زمان و هزینه زیادی را از دست بدهند.

 

می دانید فرق اصلی مدیران درجه یک دنیا (۵ درصد) با دیگر مدیران در چیست؟ یکی از مهم ترین ویژگی های بهترین و سود آور ترین مدیران دنیا آن است که فقط کار هایی را انجام می دهند که خودشان می توانند انجام دهند و کار هایی را که در تخصصشان نیست را به دیگران واگذار می کنند.

تا به حال بار ها شاهد معاملات سنگینی بوده ام که فقط بخاطر نداشتن قراردادی دقیق و اصولی چند صد میلیون تومان ضرر به بار آورده است! در حال حاضر با توجه به شرایط اقتصادی ایران، یکی از بهترین سرمایه گذاری هایی که هر مدیر موفقی می تواند انجام دهد استخدام مشاور امور قرارداد ها یا استفاده از تجربه مشاوره حقوقی امور قرارداد هاست.

 

همانطور که هیچکس در حالت طبیعی از دروازه بان فوتبال انتظار گل زنی ندارد، از مشاوره حقوقی امور قرارداد ها هم کسی در وهله اول انتظار سودآوری ندارد. اما جالب است بدانید که تنها در سال گذشته بیش از ۷۰ درصد کسب و کار ها فقط بخاطر مشکلات حقوقی به تعطیلی کشانده شده اند. یعنی در این بحران اقتصادی و با این قیمت دلار، بسیاری از کسب و کار ها نه بخاطر مشکلات اقتصادی بلکه بخاطر رعایت نکردن یکسری نکات مهم در قرارداد ها و چک هایشان به بدهی های سنگین و ورشکستگی کشانده شده اند! پس امروز بیشتر از هر زمان دیگر نیاز به داشتن دروازه بان خوب ( مشاوره حقوقی امور قراردادها) نیاز است تا نه تنها مانع زیان شرکت شما شود بلکه در بعضی مواقع با تنظیم صحیحی قرارداد ها باعث سودآوری هم گردد.

 

کلام آخر

مدیران موفق در طول عمر کاری خود با مسایل متنوعی مواجه هستند. استخدام و اخراج کارمندان، اجاره محیط کار، معاملات اینترنتی، بیمه کارکنان، پیمانکاری، چک و بسیاری از موارد دیگر که همگی به نوعی با قرارداد ها مرتبط است. انجام صحیح و اصولی همه این موارد به گونه ای که منجر به زیان نشود و همیشه حس اطمینان را برای مدیران به همراه داشته باشد اتفاق نخواهد افتاد مگر به دست متخصص. البته اینکه چرا مدیران از مشاوره حقوقی امور قرارداد ها استفاده نمی کنند قابل درک است اما خیلی از مدیران موفق هم قبلا همین نظر را داشتند اما همگی الان از مشاورین استفاده می کنند چون خدمات حقوقی خوب و حس اطمینان و آرامش در معاملات برایشان خیلی مهم است. البته در نهایت انتخاب با شماست! با دروازه بان یا تنها؟!

 

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

0